AMH Bucuresti organizeaza Turneul Semifinal Juniori 4 masculin.

Sedinta tehnica va avea loc la  incepand cu ora 10:00 pentru validarea echipelor in sala unde acestea sunt repartizate.
Prezenta tuturor echipelor este obligatorie.

Au drept de joc sportivii nascuti in anii 2005 - 2006 si mai tineri ( 2007-2008)

Regulamentul de joc :
- Timpul de joc: 2 reprize x 20 minute;
- Pauza: 5 minute;
- Eliminarea: 1 minut.
Se recomanda ca sportivii / sportivele care sunt inscrisi / inscrise pe raportul de joc sa participle efectiv la joc.

In prima repriza este obligatorie folosirea de catre echipa aflata in aparare a Sistemului de APARARE AVANSATA:
- Jucatoarele/jucatorii echipei aflate in aparare vor lua pozitii si vor actiona in afara liniei de aruncare libera (semicercul de 9 m);
- Intre 6m si 9m este permisa doar relatia aparator / atacant (cu minge sau fara);
- In cazul in care echipa aflata in atac initiaza anumite actiuni tactice (circulatii, plecari ale jucatoarelor/jucatorilor cu minge sau fara etc.) echipa in aparare are dreptul sa intre intre 6m si 9m cu un numar de jucatoare/jucatori egal cu cel al atacantilor care actioneaza intre 6m si 9m.
- In inferioritate numerica, echipa din aparare se poate retrage intre 6m si 9m;
- In superioritate numerica, echipa din aparare ramane in asezarea initiala (sistemul de aparare avansata); De asemenea, in orice situatie de egalitate numerica( 6X6, 5X5, 4X4, etc. ) echipa in aparare va utiliza sistemul de aparare avansata.
- La aruncarile de la 9 m, echipa din aparare, are dreptul sa intre 6m si 9m, cu acelasi numar de jucatoare/jucatori pe care il au atacantii (din zid, plus unul impotriva celui care se pregateste pentru aruncare);
- Nu este permisa schimbarea portar – jucatoare/jucator de camp si nici participarea portarului in atac (nu are voie sa treaca de linia de centru), cu exceptia situatiei de inferioritate numerica a echipei aflate in atac; In cazul efectuarii unei schimbari portar / jucatoare/jucator de camp sau participarii portarului in atac (in caz de egalitate numerica) vinovata/vinovatul va fi sanctionata/sanctionat cu eliminare (eliminarea nu se consemneaza in dreptul sportivei/sportivului in raportul de joc si in cazul repetarii de catre aceiasi/acelasi sportiva/sportiv, nu determina descalificarea acesteia/acestuia) si pierderea mingii de catre echipa in cauza, daca mingea este in joc;
- Nerespectarea cerintei de folosire a apararii avansate determina un avertisment de echipa, urmat de eliminarea sportivei/sportivului care nu respecta sistemul de aparare. Avertismentul pentru nerespectarea sistemului de aparare se va acorda la fiecare atac pozitional. Sanctiunea (eliminarea) este individuala dar nu se inscrie in dreptul sportivei/sportivului, in raportul de joc si, in cazul repetarii de catre aceiasi/acelasi sportiva/sportiv, nu determina descalificarea acesteia/acestuia. Scorer / cronometrorul va afisa la masa oficiala numarul jucatoarei/jucatorului sanctionate/sanctionat si timpul de eliminare.
- In cazul executarii unei aruncari libere dupa expirarea timpului de joc al primei reprize toate/toti jucatoarele/jucatorii echipei in aparare, aflate pe terenul de joc, pot participa la joc;
- In cazul in care o/un jucatoare/jucator eliminata/eliminat pentru nerespectarea sistemului de aparare protesteaza la decizia arbitrilor, sau daca un oficial protesteaza pentru eliminarea data, se va respecta regulamentul de joc.
- Daca se produc simultan sau imediat consecutiv o abatere de la apararea in sistem si o abatere de la regulament care impune o sanctiune se va acorda numai sanctiunea care se inscrie in raportul de joc;
- Toate celelalte sanctiuni acordate in baza regulamentului de joc raman neschimbate.

 

Persoane de contact:
AMARANDEI Victoria - DELEGAT AMH - 0764.285.655
Paul Gheorghiu  - 0726.611.618

Sala Concordia Chiajna - Drumul Garii, Chiajna  - ARATA LOCATIA
Sala Elite - se afla in incinta - MALL SUN PLAZA Bucuresti - ARATA LOCATIA

Grupele vor fi organizate dupa cum urmeaza:

Grupa A        Grupa B
Loc 1 RO8   Loc 1 RO3
Loc 2 RO3   Loc 2 RO8
Loc 3 RO8   Loc 3 RO3
Loc 4 RO3   Loc 4 RO8

PROGRAMUL JOCURILOR

Nr. Crt Grupa A Grupa B  
1 CSM Bucuresti CSS Ploiesti  
2 CSM Ploiesti HC Talentul este Cheia  
3 CSA Steaua Bucuresti CSO Mizil  
4 CS Piticul Fetesti CS Concordia Chiajna  
       
Concordia Chiajna - SAMBATA 26.05.2018
11:30 CSS Ploiesti CS Concordia Chiajna B1-B4
12:30 HC Talentul este Cheia CSO Mizil B2-B3
14:15 CSO Mizil CS Concordia Chiajna B3-B4
15:15 CSS Ploiesti HC Talentul este Cheia B1-B2
       
Elite - SAMBATA 26.05.2018
11:30 CSM Bucuresti CS Piticul Fetesti A1-A4
12:30 CSM Ploiesti CSA Steaua Bucuresti A2-A3
14:15 CSA Steaua Bucuresti CS Piticul Fetesti A3-A4
15:15 CSM Bucuresti CSM Ploiesti A1-A2
       
       
Concordia Chiajna - DUMINICA 27.05.2018
10:00 HC Talentul este Cheia CS Concordia Chiajna B2-B4
11:00 CSM Ploiesti CS Piticul Fetesti A2-A4
12:00 CSS Ploiesti CSO Mizil B1-B3
13:00 CSM Bucuresti CSA Steaua Bucuresti A1-A3
Pauza - 1 h
15:00 II A II B  
16:00 I A I B  

Cheltuielile legate de barem si asistenta medicala vor fi suportate de catre AMH Bucuresti

Go to top